Kategoriler
Genel

Başlarken

Merhabalar herkes,

Baktığınız, okuduğunuz şey bir site evet. Ve evet, çok eksik görünüyor. Bunun fazlasıyla farkındayım. Bir kaç defa vazgeçmeye karar verdim, onlardan da vazgeçtim. Bunun yerine açmayı ve yazıları yayınlamayı ertelemeyi seçtim. Böylece, masaüstümdeki çeşitli dosyalarda kavuşma gününü bekleyen yazılar biriktikçe birikti. Şimdi ise, oldukça talihsiz bir dönemde, hemen hepiniz evlerinizde kendini karantinaya almış vaziyetteyken karşınıza çıkıyorum. Sakın ola, adam sıkıntıdan site yapmış kendine diye düşünmeyin. Evet, bu karantina “işime” de gelmedi değil, ancak çok daha öncesinde pek çok şey hazırdı.

Sıkıntı şu ki teknolojik aletler konusunda aşırı yetersiz ve yeteneksizim. Gerekmediği için üniversiteden excel dahi öğrenmeden mezun olan kuşağa mensubum ve Akrep Nalan‘ınkinden hallice bu siteye başka bir el dokundurtmadım. Soranlara işlevsel bir yol izlediğimi, görsele bulanmış sayfaların insanı okuduğu şeylerden uzaklaştırdığını, basit ve minimal olanın en doğru tercih olduğunu söylerim en kötü.

Her neyse, durum bu. Karşınıza böylesine basit bir ürünle çıktığım için üzgünüm. Umarım zaman içerisinde hevesimi kaybetmem ve etraf şekillenir, eli yüzü düzgün bir şeye döner. Şimdilik haftada iki defa, pazartesi ve cumaları yazı ve podcast yükleyeceğim. Gelecek iki üç ayı kapatacak kadar malzeme olduğu için bu konuda bol keseden atabiliyorum, elim rahat. Tabii, neden hepsini bir anda yayınlamıyorsun diye sorabilirsiniz. “Basın danışmanım” google, algoritma, index falan dedi, ben de bir şey diyemedim haliyle. O kısmı kurcalamak istemedim. Kaldı ki aklımda bir site kurmak da yoktu. Aklımdaki sadece podcastlerdi, ancak okudukça ve dinledikçe fark edeceksiniz, ikisi çok farklı şeyler, yazı olmazsa olmaz. Özellikle de yaptığınız şey çeşitli kaynaklardan topladığınız bilgileri sunmaya çalışmaksa.  

Açık Koşu başlığı, nasıl bir içerik üreteceğim henüz belli değilken dahi aklımdaydı. Koşuya ilişkin bir şeyler üretmek istiyor, hemen herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir çerçeveyi oluşturmaya çalışıyordum. Bu düşünceyi hayata geçirmem iki yılımı aldı. Gelinen noktada, blog ve podcast şeklinde iki farklı içerikle karşınızda olacağım gibi duruyor. Deniz nerede biter emin değilim çünkü gerçekleştirmeyi istediğim şey sonu olan bir şey.

Okuduğum, araştırdığım ve ilginç bulduğum şeyleri size doğrudan aktarmaya niyetliyim. Bunu yaparken mümkün mertebe tarafsız olmaya, farklı görüş ve yöntemleri en açık halleri ile sunmaya gayret edeceğim.

Koşunun bilimle sıkı bir ilişkisi vardır. Koşu, hesaplanabilir, tahmin edilebilir ve ölçülebilir sonuçlar üretir. Rastlantısallığa neredeyse hiç yer olmadığı için bilimsel açıdan analizi oldukça katı ve gözlenebilirdir. Bu blog koşunun bilimsel yolculuğunu referans alacak. Umarım, tekrara düşmeden, yeni, bilmediğiniz şeyleri öğrenmenize, yanlış bildiğiniz şeyleri sorgulamanıza yardımcı olur Açık Koşu.

Bu cümleye kadar gelmeniz dahi benim için bir başarıdır. Teşekkürler ve keyifli okumalar dilerim.

One reply on “Başlarken”

Sevgili Necdet. Harika bir başlangıç. Bilimin ışığında aydınlatıcı yazılarının meraklı genç koşucular için mükemmel bir rehber olacağına eminim. Yayın hayatında başarılar dilerim. Daima takipte olacağız.

Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.